Kominek kojarzony jest przede wszystkim z ozdobą salonu. Można przy nim się ogrzać w zimowe lub jesienne wieczory oraz spędzić miło czas. Ze względu na niewielki zakres ich działania, przez długi czas nie były uznawane za element, który można wykorzystać do ogrzewania budynku. Jednak obecnie dostępne na rynku kominki z płaszczem wodnym doskonale sprawdzają się jako wspomaganie centralnego ogrzewania lub pompy ciepła. Powinny jednak być wyposażone w płytowy wymiennik ciepła, który umożliwi odpowiednią pracę.

Kominek z płaszczem wodnym jako wspomaganie CO

Kominek z płaszczem wodnym nie powinien być wykorzystywany jako jedyne źródło ciepła w budynku. Ciepło, jakie wytwarza może okazać się zbyt niewystarczające dla zapewnienia jak najlepszego przepływu ciepła pomiędzy układem grzewczym a pomieszczeniami. Jednak doskonale sprawdza się jako dodatkowe wspomaganie CO, które pozwala zaoszczędzić pewne kwoty, jeżeli ogrzewanie w budynku jest gazowe lub nie spełnia wymagań domowników. Może się sprawdzić również doskonale w sytuacjach, kiedy konieczne jest dogrzewanie budynku lub jako uzupełnienie estetyczne.
Płaszcz wodny umożliwia podłączenie kominka do instalacji centralnego ogrzewania bez większych problemów. Dzięki temu rozpalając ogień oraz wprawiając się w przyjemny nastrój podczas wieczorów spędzonych w salonie, można jednocześnie podnieść temperaturę powietrza w całym domu nawet o kilka stopni.

Wymiennik ciepła do kominka

Przy wykorzystywaniu kominka jako jednego z elementów centralnego ogrzewania warto zastosować wymiennik ciepła, który służy do przepływu ciepła pomiędzy medium, które znajduje się wewnątrz urządzenia a powietrzem, które ma być podgrzewane. Najlepszym rozwiązaniem jest płytowy wymiennik ciepła, który składa się z kilku płyt połączonych ze sobą za pomocą lutowania lub ramy. Niezależnie od rodzaju, każdy z nich sprawdzi się bardzo dobrze podczas wymiany ciepła pomiędzy kominkiem a otoczeniem.
Zastosowanie wymiennika ciepła do dogrzewania budynku za pomocą kominka umożliwia zmniejszenie strat energii. Pozwala to również na znaczną oszczędność finansową, ponieważ płytowy wymiennik ciepła przeprowadza ciepło pomiędzy jednym medium a drugim na zasadzie naturalnego zjawiska osmozy, które polega na transporcie z miejsca o wyższym stężeniu do miejsca o stężeniu niższym. Dzięki temu cały proces transportu ciepła odbywa się właściwie bez dodatkowej energii, której produkcja mogłaby generować kolejne koszty.
Posiadając w domu kominek, który do tej pory służył wyłącznie do ozdoby, można odpowiednio go zmodyfikować, podłączając płaszcz wodny oraz wymiennik ciepła. W ten sposób możliwe jest wspomaganie centralnego ogrzewania w budynku za pomocą kominka. Podnosi to temperaturę w budynku oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze dzięki zastosowaniu odpowiedniego wymiennika.