bojler

clock 16 marca 2024

La https://nexuspalma.com/servicio-product/broma-a-mi-amigo-le-doy-viagra-por-sorpresa.html eréctil sigue siendo en muchos casos un tema tabú. Afecta a hombres de cualquier edad y ocasiona un gran desgaste mental. Hablamos sobre ello con el psicólogo José Martín del Pliego. El encuentro sexual debería ser siempre algo gratificante, divertido y estimulante; nunca una situación marcada por el miedo o la ansiedad.

Jedną z podstawowych decyzji, jakich należy dokonać planując budowę domu, jest wybór sposobu podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Popularnym i stosowanym już od kilkudziesięciu lat urządzeniem służącym do grzania wody jest bojler, czyli pojemnościowy podgrzewacz wody. Z artykułu dowiesz się, czym różni się bojler od przepływowych podgrzewaczy i jakie kryteria warto wziąć pod uwagę, decydując się na jego zakup.

Bojler — jeden z rodzajów podgrzewaczy wody

Bojler (z ang. boil – wrzeć, boiler, kocioł parowy), nazywany fachowo pojemnościowym podgrzewaczem wody, jest zbiornikiem wyposażonym w wewnętrzny element grzewczy, służący do otrzymania ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Na rynku są dostępne różne rodzaje bojlerów: elektryczne i gazowe, takie, które są pionowe lub poziome oraz wiszące i stojące, o różnych pojemnościach. Termin bojler funkcjonuje w mowie potocznej również jako nazwa innych urządzeń służących do podgrzewania wody.Potocznie bojlerami nazywane są także takie urządzenia jak:
  • zasobniki c.w.u. - są zbiornikami ciepłej wody użytkowej, która (inaczej niż jest to w bojlerach) podgrzewana jest przez zewnętrzny element grzewczy np. wymiennik woda-woda, pompa ciepła, czy kocioł na paliwo stałe;
  • przepływowe podgrzewacze wody — urządzenia te nie są zbiornikami i grzeją wodę tylko wtedy, gdy odkręcimy kurek. Tak zwany bojler przepływowy bardzo szybko podgrzewa wodę jednak, aby to zrobić pobiera duży zasób energii, dlatego jest on wygodnym, ale nieekonomicznym rozwiązaniem;
  • piecyki gazowe — piecyk gazowy jest rodzajem przepływowego podgrzewacza, więc także nie magazynuje wody, lecz w trakcie korzystania z wody ją podgrzewa. Dostępne są piecyki gazowe, które podgrzewają tylko bieżącą wodę oraz takie ogrzewające wodę użytkową i do centralnego ogrzewania, dlatego nazywane są bojlerami co.
Wszystkie te urządzenia służą do uzyskania ciepłej wody, w miejscach, gdzie nie jest ona doprowadzana z sieci ciepłowniczej. W związku z tym w opisach kategorii podgrzewaczy do wody możemy spotkać się z takimi terminami jak: bojler z pompą ciepła, czy bojler gazowy jako opis pieca gazowego.

Bojler elektryczny

Bojlery elektryczne należą do najpopularniejszych urządzeń zapewniających ciepłą wodę w domach bez dostępu do sieci ciepłowniczej. Bojlery elektryczne stosowane były już kilkadziesiąt lat temu i choć obecnie są unowocześnione, to ich budowa i sposób działania niewiele się zmieniły. Pojemnościowe podgrzewacze to zazwyczaj cylindryczne zbiorniki z blachy stalowej z wbudowaną grzałką lub grzałkami. Bojlery pokryte są zewnętrznymi warstwami izolacyjnymi, chroniącymi ogrzaną wodę przed wystygnięciem oraz powłoką z emalii. Pojemnościowe podgrzewacze c.w.u. dzielą się na:
  • bojler z wężownicą — w tym podgrzewaczu w wewnątrz zbiornika zainstalowana jest rura grzewcza w kształcie litery U. Przy takim rozwiązaniu powierzchnia grzania jest mała, dlatego proces nagrzewania jest długi. Przy dwóch wężownicach proces jest szybszy, jednak i tu efektywność grzania jest mniejsza niż w bojlerze dwupłaszczowym.
  • bojler dwupłaszczowy — należy do najnowocześniejszych urządzeń do podgrzewania wody w warunkach domowych. Bojler dwupłaszczowy zasilany jest wodą z centralnego ogrzewania, które doprowadza wodę do zbiornika zewnętrznego zwanego płaszczem wodnym. Magazynowana w tym zbiorniku woda ma za zadanie ogrzanie wody w zbiorniku wewnętrznym. Jest więc urządzeniem dwuzbiornikowym. W porównaniu do innych typów bojlerów podgrzewacz dwupłaszczowy zapewnia najlepszą skuteczność nagrzewania.
Na rynku dostępne są również ciśnieniowe (dla dużych zbiorników) i bezciśnieniowe (dla zbiorników do 15 litrów) bojlery elektryczne.

Bojler gazowy

Bojler gazowy to nowoczesne urządzenie, które magazynuje wodę w zbiorniku i ją ogrzewa przy pomocy spalania gazu. Proces ten odbywa się w sposób ciągły lub według zaprogramowanego wcześniej harmonogramu. Obecnie dostępne są bezpieczne bojlery z zamkniętą komorą spalania, które są wyposażone w specjalny wentylator. Wentylator ten wydobywa spaliny na zewnątrz i odpowiednio steruje ilością pobieranego powietrza z zewnątrz. Ponadto zbiorniki bojlerów gazowych są dobrze izolowane między innymi tytanową emalią, dzięki której zostaje zmniejszona utrata ciepła. Podobnie jak w przypadku bojlerów elektrycznych wadą tych urządzeń jest ich wielkość, jeśli masz rodzinę czteroosobową , wystarczy bojler 80 litrów, na liczniejszą musi to być minimum sto litrów. Natomiast ciepła woda z bojlerów gazowych jest tańsza niż z podgrzewaczy elektrycznych.

Jak wybrać bojler?

Wybór podgrzewacza wody najlepiej dokonać już na etapie projektowania domu, ponieważ jednym z kryterium wyboru jest wielkość miejsca, w którym będzie on montowany. Wybierając bojler do podgrzewania wody, warto mieć na uwadze to, że są to duże urządzenia. Natomiast jego pojemność należy dobrać odpowiednio do ilości osób i prognozowanego zużycia wody. Dla jednej lub dwóch osób wystarczy bojler 40 litrów dla czterech warto już kupić bojler 120 litrowy. Dodatkowo należy dokonać decyzji czy urządzenie będzie montowane w pozycji pionowej, czy poziomej oraz, czy będzie wisiało lub stało. Warto wcześniej też zdecydować o źródle pozyskania ciepła, rodzaju grzałek i mechanizmie sterowania. Proste bojlery elektryczne zaliczają się do najtańszych podgrzewaczy, z drugiej strony są mniej komfortowe w użytkowaniu i droższe w eksploatacji. Nowoczesne bojlery z płaszczem wodnym kosztują więcej, lecz są bardziej wydajne. Natomiast bojlery gazowe należą do najdroższych urządzeń i wymagają częstych przeglądów, ale ich plusem są niższe opłaty. Jak widać zakup podgrzewaczy wody nie jest prostą sprawą i wymaga przeanalizowania kilku czynników, niemniej mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł nieco w dokonaniu wyboru.