Wymienniki ciepła to narzędzia służące do przekazywania ciepła pomiędzy dwoma płynami. Aby wymiennik działał prawidłowo, konieczny jest jego odpowiedni serwis, który umożliwi eliminację wszystkich usterek oraz nieszczelności.

W jaki sposób dbać o wymiennik ciepła

Wymiennik ciepła składa się z wielu połączonych ze sobą elementów. Ważne jest, aby zachować odpowiednią czystość poszczególnych części oraz aby były one szczelne. Jeżeli w wymienniku pojawi się nieszczelność, będzie dochodziło do strat ciepła. Najczęściej takie problemy pojawiają się w miejscach, gdzie znajdują się zużyte lub zanieczyszczone uszczelki. Nie spełniają one w takim wypadku prawidłowo swojej roli, będąc źródłem upływu ciepła. Dlatego aby odpowiednio zadbać o wymiennik ciepła, należy przede wszystkim dopilnować dobrego stanu uszczelek. Powinny być regularnie wymieniane oraz czyszczone. Dzięki temu można uniknąć nieprzewidzianych awarii i kosztów związanych ze stratami ciepła.
Innym istotnym elementem z zakresu dbania o wymiennik ciepła jest regularne oczyszczanie wszystkich jego części. Może ono być mechaniczne lub chemiczne, w zależności od rodzaju sprzętu. Jeżeli w wymienniku nagromadzi się zbyt wiele zanieczyszczeń, istnieje ryzyko jego uszkodzenia, przegrzania, a nawet poważnej awarii, prowadzącej do zniszczenia wymiennika. W takim momencie pozostaje tylko wymiana, która jest niezwykle kosztowna.

Serwis wymienników ciepła

Serwis wymienników obejmuje nie tylko jego regularne oczyszczanie, ale również kontrolę wszystkich jego części. Podczas kontroli serwisowej sprawdzana jest sprawność urządzenia oraz jego najważniejsze parametry. Dzięki temu można już na wczesnym etapie zauważyć drobne błędy lub niedociągnięcia, które w konsekwencji będą mogły prowadzić do pojawienia się awarii.
Serwis powinien być wykonany przez specjalistów w tej dziedzinie. Jest to wymagające oraz odpowiedzialne zadanie, od którego zależy sprawność całej instalacji. Dlatego jeżeli posiadasz wymiennik ciepła, jego serwis powinieneś zlecić profesjonalistom. W ten sposób zyskasz pewność, że jest on wykonywany prawidłowo oraz z zachowaniem wszystkich najważniejszych zasad.

Serwis wymienników ciepła wykonany przez specjalistów

Jesteśmy firmą zajmującą się serwisem oraz oczyszczaniem wymienników ciepła. Zapewniamy wysokiej jakości usługi, które gwarantują długotrwałe działanie całego sprzętu. Dzięki regularnemu oczyszczaniu oraz wprowadzaniu niezbędnych poprawek, wymiennik ciepła może działać znacznie sprawniej. Istotne jest również to, że specjaliści zajmujący się serwisem doskonale znają sprzęty oraz potrafią ocenić rozmiar ewentualnych szkód.
Potrzebujesz serwisowania Twojego wymiennika ciepła? Powinieneś zaufać przedsiębiorstwu, który posiada wiele lat doświadczenia w branży. Dzięki temu możesz oszczędzić znaczne kwoty na ewentualnych usterkach, które pojawiają się poprzez niedopatrzenie ze strony serwisantów.

Co zrobić, kiedy pojawi się usterka wymiennika

Jeżeli serwisowanie i konserwacja nie są wykonywane z należytą starannością, może dojść w krótkim czasie do wystąpienia usterki. Często wiąże się ona ze spadkiem wydajności wymiennika ciepła, w tym do obniżenia docelowej temperatury lub wręcz jej drastycznego podwyższenia. W takim wypadku może być konieczne wyłączenie instalacji na pewien czas w celu dokonania naprawy.
Wymienniki ciepła są niezwykle istotnymi elementami, między innymi wyposażenia samochodów, dlatego istotne jest, aby działały możliwie najdłużej bez konieczności ich wyłączenia lub wymiany. Jeżeli natomiast dojdzie do usterki, należy ją jak najszybciej zlikwidować. W tym celu niezbędna jest pomoc osoby, która doskonale zna temat wymienników, będzie potrafiła pomóc oraz określić, w jaki sposób można dokonać naprawy. Dlatego jeżeli zauważysz, że Twój wymiennik ciepła działa inaczej niż do tej pory, skontaktuj się z serwisem.

Serwis wymienników ciepła – likwidacja awarii

Jeżeli awaria wiąże się z koniecznością wyłączenia wymiennika ciepła, należy ją rozwiązać możliwie najszybciej. Jako firma zajmująca się serwisem wymienników, zapewniamy szybką obsługę naszych klientów. Potrzebujesz naprawy wymiennika ciepła? Powinieneś zgłosić się do nas. Jak najszybciej pozbędziemy się problemu oraz zadbamy o to, abyś miał pewność, że usługa została wykonana prawidłowo.
Może okazać się, że awaria wynika z zanieczyszczeń znajdujących się w wymienniku lub na uszczelce. W takiej sytuacji zajmujemy się oczyszczeniem wymiennika chemicznie lub mechanicznie lub wymianą uszczelki. Często okazuje się, że już prawidłowe oczyszczenie układu wpływa niezwykle korzystnie na jego wydajność, poprawiając znacznie parametry oraz rozwiązując problem.
Jeżeli okaże się, że awaria wymaga wymiany części lub jej naprawy, to również nie jest dla nas problem. W krótkim czasie zajmiemy się wadliwym elementem, znajdując nowy, montując go odpowiednio oraz przekazując instrukcję dotyczącą prawidłowej konserwacji.
W przypadku wymienników ciepła ważny jest szybki czas reagowania oraz prawidłowe serwisowanie sprzętów. Dlatego pamiętaj, aby zaufać sprawdzonym specjalistom z wieloletnim doświadczeniem w branży.

W wymiennikach ciepła BPHE przepływy są zwykle wysoko turbulentne, co oznacza że w kanałach następuje samooczyszczanie.

Jednak w niektórych zastosowaniach wymienników skłonność do osadzania zanieczyszczeń jest bardzo duża, np. w przypadku bardzo twardej wody w wysokiej temperaturze. W takich instalacjach zawsze istnieje możliwość zastosowania chemicznego czyszczenia wymiennika ciepła poprzez cyrkulację płynu do czyszczenia (CIP „Cleaning in Place” – czyszczenie na miejscu). Używać zbiornika ze słabym kwasem (5% kwas fosforowy, a gdy wymiennik jest czyszczony często, 5% kwas szczawiowy). Przepompować płyn czyszczący przez wymiennik ciepła.

Serwis wymienników ciepła

Czyszczenie wymienników ciepła

Naprawa płytowych wymienników ciepła

Nasza firma świadczy profesjonalne usługi serwisowe wymienników ciepła zarówno lutowanych jak i skręcanych (tzw. uszczelkowych).
Usługi nasze polegają na:

  • Płukaniu chemicznym wymiennika ciepła lutowanego
  • Płukaniu chemicznym wymiennika ciepła skręcanego
  • Czyszczeniu mechanicznym wymiennika ciepła skręcanego, połączonym z wymiana płyt termicznych i uszczelek na nowe.

Sprzedaż części zamiennych do wymienników ciepła

Prowadzimy również sprzedaż nowych części zamiennych do wymienników ciepła:

  • Uszczelki do skręcanych wymienników ciepła
  • Nowe płyty termiczne
  • Pakiety nowych płyt termicznych do wymienników, zaopatrzone w uszczelki gotowe do umieszczenia w ramie wymiennika
  • Prowadnice, śruby, nóżki mocujące, elementy do podłączenia
  • Renowacja ram wymiennikowych

Prowadzimy prace serwisowe także na miejscu u Klienta.​ Oferujemy także urządzenia do czyszczenia wymienników – system CIP „Cleaning in Place”.