Skraplacz klimatyzacji. Skraplacz chłodniczy.

Urządzenia będące wymiennikami ciepła, których zadaniem jest kondensacja gazów, czyli zamiana ich na ciecze. Niezbędne elementy w układach chłodniczych. Są to systemy wykorzystywane w codziennych instalacjach, nie tylko w przemyśle. Odpowiadają między innymi za podnoszenie temperatury wody użytkowej do wysokiego poziomu oraz za doprowadzanie ciepła do budynków mieszkalnych.

Sposób działania skraplacza chłodniczego

Przekazywanie ciepła zachodzi na drodze chłodzenia gazu, jego kondensacji, a następnie dodatkowego ochładzania ciekłego czynnika chłodniczego. Konstrukcja kondensatora umożliwia przenoszenie ciepła we wszystkich dostępnych obszarach. Dzięki temu możliwe jest rozprowadzanie gorącej wody w całej objętości budynku lub odpowiednie ogrzanie całej instalacji. Możliwe jest również równomierne schładzanie powietrza, które przechodzi przez wymiennik. Funkcja ta jest zależna od rodzaju montażu oraz od typu samego urządzenia.

System umożliwiający ochładzanie gazu w dwóch etapach, rozdzielonych kondensacją gazu do cieczy umożliwia osiąganie optymalnych wyników skraplania w temperaturach przekraczających wartość temperatury skraplania. Oznacza to, że nie jest konieczne osiągnięcie pewnego pułapu temperatur, aby skutecznie rozpocząć ochładzanie układu
Jednocześnie następuje obniżenie temperatury gazowego czynnika chłodniczego o znaczne wartości. Umożliwia to zachowanie optymalnych warunków oraz zabezpiecza układy przed przegrzaniem się w sytuacjach, kiedy konieczne jest rozprowadzanie ciepła.

Skraplacze odpowiadają więc bezpośrednio za utrzymanie bezpieczeństwa układów ciepłowniczych stosowanych w budynkach mieszkalnych i nie tylko.
W zależności od wymagań systemowych, dostępne są różne modele wymienników ciepła. Znajdują się tutaj wymienniki o ogólnym zastosowaniu, które można wykorzystać w uniwersalny sposób. Można również znaleźć skraplacze przystosowane do konkretnych celów, na przykład podgrzewania wody bieżącej lub wymiana ciepła w układach chłodniczych.

 • SWEP B10T

  Model B10T zapewnia wysoką wydajność wymiany ciepła i szeroki zakres mocy. Umożliwia również szybkie i łatwe dostosowanie do wielu zastosowań. Niewielkie rozmiary produktu, jego uniwersalność oraz doskonałe właściwości wymiany ciepła sprawiają, że jest idealny do zastosowań jednofazowych i chłodniczych.

  Więcej
 • SWEP B12

  Wyposażony w przyłącza o dużej średnicy model B12 to niewielkich rozmiarów, niezwykle wydajne urządzenie do zastosowań o wysokich przepływach. Dzięki dostępności wielu typów płyt możliwe jest dostosowanie urządzenia do zastosowań o różnorodnej lepkości i gęstości cieczy. Model B12 doskonale sprawdza się jako osuszacz pary i powietrza. Może być stosowany jako doziębiacz w klimatyzacji oraz wymiennik ciepła CO2 w instalacjach chłodniczych.

  Więcej
 • SWEP B15T

  Wysoce wydajny model B15T ma powierzchnię wymiany ciepła o maksymalnej długości. Dzięki precyzyjnej optymalizacji wymiennik działa niezwykle efektywnie nawet przy bardzo małych różnicach temperatur. To idealny wybór do zastosowań wymagających wysokiego przepływu ciepła i efektywnego wykorzystania energii.

  Więcej
 • SWEP B16

  Model B16 jest przeznaczony specjalnie do zastosowań jednofazowych. Został dostosowany do zastosowań w podstacjach centralnego ogrzewania, obiegach grzewczych oraz instalacjach podgrzewania wody bieżącej. To również doskonały wybór do chłodnic oleju.

  Więcej
 • SWEP B16DW

  Ten produkt o podwójnych ściankach został opracowany do zastosowań wymagających wysokiej wydajności termicznej, minimalizacji nieszczelności i skuteczniejszej wykrywalności przecieków. Konstrukcja jest tak samo zwarta i wydajna termicznie, jak w innych płytowych lutowanych wymiennikach ciepła SWEP.

  Więcej
 • SWEP B16DW-U-PRESSURE

  Ten produkt o podwójnych ściankach został opracowany do zastosowań wymagających wysokiej wydajności termicznej, minimalizacji nieszczelności i skuteczniejszej wykrywalności przecieków. Konstrukcja jest tak samo zwarta i wydajna termicznie, jak w innych płytowych lutowanych wymiennikach ciepła SWEP.

  Więcej
 • SWEP B18

  Model B18 sprawdza się doskonale w przypadku krytycznych instalacji CO2 z ciśnieniem sięgającym 140 bar. Jest on zoptymalizowany pod kątem pomp ciepła o wysokiej mocy (do 150 kW jako chłodnica gazu lub do 60 kW jako parownik). Niewielkich rozmiarów i lekki model B18 to znakomity wybór do takich zastosowań jak łańcuch chłodniczy (supermarkety, chłodzenie podczas transportu, odzysk ciepła, ekonomizery) i pompy ciepła (parownik i chłodnica gazu)

  Więcej
 • SWEP B26

  Model B26 z kanałami AsyMatrix® został opracowany jako skraplacz o wysokiej wydajności i doskonale sprawdza się we wszystkich zastosowaniach związanych z pompami ciepła. Nasza technologia AsyMatrix® to połączenie wysokiej wydajności przy wymianie ciepła i niskiego spadku ciśnienia. Dzięki temu projektanci instalacji są w stanie tworzyć bardziej wydajne, a zarazem mniejsze systemy. Wysoka wydajność, niska objętość wewnętrzna i niewielkie rozmiary sprawiają, że to jedyny płytowy wymiennik ciepła na rynku do tak wielu zastosowań i funkcji.

  Więcej
 • SWEP B30

  Model B30 to asymetryczny wymiennik ciepła z przepływem krzyżowym. Jest szczególnie odpowiedni do zastosowań typu gaz-ciecz oraz w instalacjach pobocznych wyprowadzanych z instalacji głównych. Dzięki rurom 2½″ można go stosować tam, gdzie przepływ wody wynosi maksymalnie 58 m³/h. Może być również stosowany jako gazowy wymiennik ciepła w agregatach chłodniczych o mocy do 350 kW, jako chłodnica końcowa w sprężarkach powietrza o mocy do 175 kW oraz jako chłodnica powietrza doładowującego w silnikach o mocy powyżej 1 MW. Model B30 jest dużo bardziej wytrzymały niż tradycyjne płytowe wymienniki ciepła, zarówno w zakresie obciążeń statycznych, jak i cyklicznych.

  Więcej
 • SWEP B35T

  Model B35T jest idealny do wielu zastosowań obejmujących systemy centralnego ogrzewania, odzyskiwanie ciepła w przemyśle, instalacje HVAC, elektrociepłownie oraz chłodnice oleju silnikowego. Charakteryzuje się doskonałą wydajnością wymiany ciepła i niskim spadkiem ciśnienia w systemach z rurami o średnicy do 2½″ i przepływem wody 58 m³/h.

  Więcej
 • SWEP B35TDW

  B35TDW jest przeznaczony do obwodów kotłowych i podgrzewania wody bieżącej, chłodzenia oleju transformatorów, agregatów chłodniczych i doziębiaczy w układach chłodniczych oraz do odzyskiwania ciepła ze sprężarek powietrza. Technologia podwójnych ścian SWEP zapobiega mieszaniu się płynów i powoduje, że wszelkie wycieki wewnętrzne są widoczne — to niezmiernie ważne w aplikacjach, gdzie bezpieczeństwo ma najwyższy priorytet.

  Więcej
 • SWEP B427

  Wydajny model B427 ma cztery różne typy płyt, dzięki czemu można go łatwo dostosować do szerokiego zakresu systemów grzewczych i zastosowań przemysłowych. Dzięki przyłączom 4′′ można go stosować w obwodach o przepływie wody maksymalnie 156 m3/h.

  Więcej
 • SWEP B5

  Model wymiennika SWEP B5 zapewnia wydajną wymianę ciepła w zastosowaniach o małych przepływach, gdzie niezwykle ważny jest niewielki rozmiar urządzenia.
  Jest łatwy w montażu i obsłudze, a także niezwykle uniwersalny, dzięki czemu doskonale sprawdza się w małych chłodnicach oleju lub wody.

  Więcej
 • SWEP B56

  Model B56 został opracowany specjalnie z myślą o wydajnej wymianie ciepła w systemach grzewczych i przemysłowych. Jest wyposażony w naszą opatentowaną technologię AsyMatrix® i zapewnia uniwersalne dopasowanie do systemów ogrzewania centralnego i chłodnic oleju.

  Więcej
 • SWEP B5AS

  Model B5AS zapewnia wydajną wymianę ciepła w zastosowaniach o małych przepływach, gdzie niezwykle ważny jest niewielki rozmiar urządzenia. Jest łatwy w montażu i obsłudze, a także niezwykle uniwersalny, dzięki czemu doskonale sprawdza się w małych chłodnicach oleju lub wody. Wymiennik ciepła B5AS jest wyposażony w naszą opatentowaną technologię AsyMatrix® i zapewnia lepszą wydajność pomimo takich samych rozmiarów/ masy, umożliwiając zaoszczędzenie miejsca i zmniejszenie masy.

  Więcej
 • SWEP B60

  Zoptymalizowany model B60 do wiodący na rynku produkt do instalacji gazowych/z cieczą. Zapewnia optymalną wymianę ciepła tam, gdzie media mają znaczną różnicę objętości. Asymetryczny układ płyt kanałowych zapewnia różną prędkość przepływu cieczy. Wymiennik ma również zoptymalizowany przepływ poprzeczny.

  Więcej
 • SWEP B65

  Model B65 to doskonałe rozwiązanie do zastosowań o wysokiej mocy, gdzie wymagane są najodporniejsze płytowe wymienniki ciepła. Dzięki różnym konfiguracjom płyt, jest to produkt przeznaczony do najbardziej wymagających zastosowań, obejmujących systemy grzewcze i przemysłowe. To również bardzo wydajny skraplacz.

  Więcej
 • SWEP B80

  B80 to średniej wielkości model o wysokiej mocy. Do doskonały wybór do większości zastosowań obejmujących użycie agregatów chłodniczych i pomp ciepła. Jest przeznaczony do podstacji centralnego ogrzewania o różnej mocy i doskonale sprawdza się jako chłodnica oleju w sprężarkach i układach hydraulicznych.

  Więcej
 • SWEP B80AS

  Model B80AS jest zbudowany na bazie udanej platformy 80 i oferuje wszystkie korzyści związane z naszą technologią AsyMatrix® — większą wydajność cieplną oraz mniejszy spadek ciśnienia. Model B80AS ma takie same specyfikacje techniczne, jak bieżący model B80, dzięki czemu można go stosować jako element do rozbudowy istniejących systemów. Jest on przeznaczony głównie do pomp ciepła oraz agregatów chłodniczych, a także chłodnic i nagrzewnic oleju przekładniowego.

  Więcej
 • SWEP B80S - All Stainless

  Produkty SWEP All-Stainless™ zostały opracowane do systemów wymagających stosowania komponentów wykonanych w 100% ze stali nierdzewnej oraz w zastosowaniach o wysokich temperaturach. Mogą pracować z cieczami o właściwościach korozyjnych dla miedzi, takimi jak amoniak i biogaz, lub w specjalnych zastosowaniach, w których należy unikać zanieczyszczenia miedzią i niklem, np. w przypadku oleju, wody pitnej i leków. Unikatowy proces technologiczny firmy SWEP pozwala uzyskać produkt o zwartej budowie przy wykorzystaniu minimalnej ilości materiału względem wytrzymałości mechanicznej. B80S to średniej wielkości model o wysokiej mocy. To doskonały wybór do większości zastosowań obejmujących użycie agregatów chłodniczych i pomp ciepła oraz znakomicie sprawdza się jako chłodnica oleju w sprężarkach i układach hydraulicznych.

  Więcej
 • SWEP B85

  Model B85 to wysoce wydajny wymiennik ciepła o wyższej wydajności termicznej niż jakikolwiek porównywalny produkt. Doskonale sprawdza się jako skraplacz o wysokiej mocy i jest idealny do wymagających zastosowań obejmujących wymianę ciepła. Duże przyłącza umożliwiają pracę z wysokimi przepływami. Mniejsza głębokość tłoczenia w porównaniu do modeli poprzedniej generacji sprawia, że model B85 ma mniejsze wymiary i zapewnia większą wydajność.

  Więcej
 • SWEP B8T

  Model B8T zapewnia wydajną wymianę ciepła w zastosowaniach o małych przepływach, gdzie niezwykle ważny jest niewielki rozmiar urządzenia. Jest łatwy w montażu i obsłudze, a także niezwykle uniwersalny, dzięki czemu doskonale sprawdza się w jednofazowych i dwufazowych instalacjach wymiany ciepła w wielu gałęziach przemysłu.

  Więcej