Wymienniki ciepła mają za zadanie przekazywać ciepło pomiędzy dwiema substancjami. Zachodzi ono na drodze dyfuzji cieplnej, a więc przechodzi ono z medium cieplejszego do chłodniejszego. W ten sposób następuje podgrzewanie docelowego medium lub jego ochładzanie, w zależności od zastosowanego wymiennika ciepła. W przypadku centralnego ogrzewania szczególnie istotne jest, żeby wymiennik ciepła sprawnie oraz skutecznie przekazywał ciepło z medium do otoczenia.

Płytowe wymienniki ciepła do CO są skonstruowane z rzędu płyt, które są ze sobą połączone w odpowiedni sposób. Ze względu na rodzaj łączeń pomiędzy płytami można wyróżnić wymienniki ciepła lutowane oraz skręcane. Pierwszy typ urządzenia zajmuje znacznie mniej miejsca oraz może być wykorzystywany w szerszym zakresie temperatur.

Lutowane wymienniki ciepła do CO

Lutowane wymienniki ciepła do centralnego ogrzewania można podzielić ze względu na rodzaj spoiwa, jakie łączy ze sobą poszczególne elementy wymiennika. Są one najczęściej spotykanymi wymiennikami wykorzystywanymi w instalacjach CO. Ze względu na niewielkie rozmiary oraz doskonałe właściwości, mogą być używane nie tylko w przypadku klasycznej instalacji, ale również przy ogrzewaniu podłogowym.
Rodzaje wymienników lutowanych do CO:

  • Lutowane miedzią, które posiadają największy zakres temperaturowy możliwy do wykonywania pracy. Skutecznie spełniają swoje zadanie zarówno w bardzo niskich temperaturach jak i w równie wysokich. Zakres ich pracy zaczyna się w okolicach -200oC oraz sięga blisko 230oC. Ze względu na zakres temperatur oraz wysokie ciśnienie pracy tego typu wymienniki ciepła do CO są wykorzystywane również do innych instalacji, między innymi z płaszczem wodnym.
  • Lutowane stalą nierdzewną. Ten materiał doskonale sprawdzi się w przypadku wymienników ciepła płytowych, które będą wykorzystywane w kontakcie z wieloma substancjami. Nie ulegnie zniszczeniu oraz doskonale poradzi sobie we wszystkich warunkach, w tym również z wysokimi wartościami temperatur panującymi w instalacjach CO.
  • Wymienniki z podwójnymi płytami. Najbezpieczniejszy rodzaj wymienników ciepła stosowanych przy instalacjach centralnego ogrzewania. Są one tak skonstruowane, że namierzenie ewentualnego problemu oraz źródła wycieku następuje bardzo szybko. Umożliwia to doskonałe zabezpieczenie się przed wylaniem się płynów z wymiennika lub wymieszaniem się mediów pomiędzy sobą.

Skręcane wymienniki ciepła do CO

Są znacznie rzadziej wykorzystywane w instalacjach centralnego ogrzewania niż lutowane wymienniki. Wszystkie płyty składające się na urządzenie są zamykane w ranie, nie lutowane. Dzięki temu możliwe jest łatwe rozkręcenie, oczyszczanie oraz regeneracja wymienników ciepła. Jest to znaczne ułatwienie w porównaniu z lutowanymi urządzeniami. Ich cena jednak jest wyższa niż poprzednich.

Na co zwrócić uwagę kupując wymiennik ciepła do CO?

Najważniejszą kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę przy zakupie wymiennika ciepła do centralnego ogrzewania jest jego dopasowanie do instalacji, jaka będzie montowana w budynku. Zdarza się, że do konkretnego jej rodzaju można zamontować wyłącznie jeden z wymienionych wyżej wymienników ciepła. Jest to podyktowane bezpieczeństwem osób, które będą korzystały z instalacji centralnego ogrzewania podczas kolejnych miesięcy jego eksploatacji.

Dopasowując wymiennik ciepła do instalacji warto zwrócić uwagę na media krążące w niej oraz ich ewentualne oddziaływanie z materiałami, z jakich został wykonany wymiennik. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na zakres temperatury oraz ciśnienia, w jakim może działać wymiennik ciepła do CO pod względem wartości, jakie są deklarowane dla planowanej instalacji. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty można dopasować idealny wymiennik, który będzie współgrał z centralnym ogrzewaniem.