Ewaporatory, inaczej zwane parownikami są jednymi z podstawowych elementów układów chłodniczych. Odpowiadają za zmianę stanu skupienia czynnika chłodniczego z cieczy w gaz, podczas jej wrzenia. Wtórny gaz lub ciecz, obecne w wymienniku ciepła są chłodzone, tracąc ciepło na rzecz czynnika chłodniczego. Są to więc elementy przeciwstawne do skraplaczy, działające z nimi na zasadzie antagonistów.
Ewaporatory wykorzystywane są w układach klimatyzacji. Odpowiadają nie tylko za odbieranie ciepła z powietrza dostarczanego z kabiny, ale również za osuszanie go. Dzięki temu do układu trafia już ochłodzone oraz suche powietrze, które może być dalej wykorzystane przez skraplacz. Parowniki znajduję się bezpośrednio na desce rozdzielczej, w pobliżu otworów, które wychwytują powietrze z otoczenia. W ten sposób mogą działać najbardziej wydajnie oraz w jak najlepszy sposób dopasować pracę do ustawień użytkownika.
Odpowiednio dobrany ewaporator zapewnia stabilny proces wrzenia z niewielką różnicą temperatur pomiędzy czynnikiem chłodniczym a płynem wtórnym. Powstaje większa różnica ciśnień. Umożliwia to wytworzenie większej ilości energii, przekazywanej w postaci ciepła przy mniejszym jej nakładzie. Możliwa znaczna oszczędność energii przy takim samym poziomie jej wyrzutu. Możliwe jest również zachowanie pełnego bezpieczeństwa wymiany ciepła w parowniku, jeżeli zostaną zastosowane wszystkie konieczne zabezpieczenia.
Parowniki wykorzystuje się nie tylko w układach klimatyzacyjnych w samochodach, chociaż jest to jedno z głównych zastosowań. Ewaporatory można spotkać również w agregatorach chłodniczych lub pompach ciepła. Tutaj spotykane są najczęściej parowniki typu VH lub S. Zależy to od wielkości oraz zastosowania układu, w którym zamontowany jest parownik.
Wymienniki typu V o bardzo szerokim zakresie wydajności zostały opracowane na bazie wymiennika typu B dla osiągnięcia ich optymalnej wydajności w funkcji parownika. Specjalnie opracowana technologia wlotu czynnika chłodniczego zapewnia równomierne rozprowadzanie czynnika chłodniczego we wszystkich kanałach.
WięcejParownik typu S został opracowany na bazie wymiennika typu V w celu zoptymalizowania wydajności przy zastosowaniu czynnika chłodniczego R132. Wymiennik typu S jest używany w funkcji parownika w aplikacjach pomp ciepła i agregatów chłodniczych.
WięcejParownik o wysokiej wydajności. Wymiennik typu VH został opracowany na bazie wymiennika typu V w celu zwiększenia wydajności przy zastosowaniu czynnika chłodniczego R407C w zakresie wysokich sprawności. Wymiennik typu VH jest używany w funkcji parownika w aplikacjach agregatów chłodniczych i pomp ciepła.
WięcejParownik typu QA został zoptymalizowany do użytku z R407C/R410A w aplikacjach pomp ciepła dla strumienia ciepła 2-4 kW/m2. Typ QA posiada specjalny system wtrysku, który zapewnia doskonałe rozprowadzanie czynnika chłodniczego w parowniku. Dzięki temu zmniejsza się powierzchnia wymiany ciepła wykorzystywana do przegrzania czynnika chłodniczego przy zachowaniu stabilnych warunków pracy.
WięcejParownik typu QB został zoptymalizowany do użytku z R407C/R410A w aplikacjach pomp ciepła dla strumienia ciepła 4-6 kW/m2. Typ QB posiada specjalny system wtrysku, który zapewnia doskonałe rozprowadzanie czynnika chłodniczego w parowniku. Dzięki temu zmniejsza się powierzchnia wymiany ciepła wykorzystywana do przegrzania czynnika chłodniczego przy zachowaniu stabilnych warunków pracy.
WięcejProdukt firmy SWEP z opatentowaną konstrukcją podwójnego obiegu grzewczego (true dual) wprowadza obieg wtórny w kontakcie z dwoma obiegami pierwotnymi. Nawet jeśli jeden obwód pierwotny jest wyłączony, obieg wtórny pozostaje w kontakcie z obiegiem pierwotnym. Te zalety sprawiają, że wymiennik typu DB jest naturalnym wyborem do agregatów chłodniczych, systemów klimatyzacyjnych oraz wymagających precyzji systemów witryn chłodniczych w supermarketach.
WięcejProdukt firmy SWEP z opatentowaną konstrukcją podwójnego obiegu grzewczego (true dual) wprowadza obieg wtórny w kontakcie z dwoma obiegami pierwotnymi. Nawet jeśli jeden obwód pierwotny jest wyłączony, obieg wtórny pozostaje w kontakcie z obiegiem pierwotnym. Wymiennik typu DV został zoptymalizowany do stosowania w procesie parowania z innowacyjną technologią równomiernego rozprowadzania pary w wymienniku ciepła.
WięcejProdukt Parownik typu DP został również opracowany na bazie koncepcji podwójnego obiegu grzewczego (true dual) i zoptymalizowany do użycia z czynnikiem R410A. Wybierany do agregatów chłodniczych, systemów klimatyzacyjnych oraz precyzyjnych systemów witryn chłodniczych w supermarketach.
WięcejParownik typu DS został również opracowany na bazie koncepcji podwójnego obiegu grzewczego (true dual) i zoptymalizowany do użycia z czynnikiem R134a. Wybierany do agregatów chłodniczych, systemów klimatyzacyjnych oraz precyzyjnych systemów witryn chłodniczych w supermarketach.
Więcej