Do kluczowych elementów współczesnych, domowych instalacji centralnego ogrzewania należą zasobniki cwu, które służą do magazynowania ciepłej wody. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje zasobników cwu, do jakiego źródła ciepła mogą być podłączone oraz czym się one różnią od tradycyjnych bojlerów elektrycznych.

Co to jest i do czego służy zasobnik cwu

Zasobnik cwu jest kluczowym elementem instalacji centralnego ogrzewania, którego zadaniem jest przechowywanie ciepłej wody użytkowej. Zasobnik cwu ma formę zbiornika (najczęściej wykonanego ze stali), w którym woda, która podgrzewana jest przez zewnętrzny element grzewczy.

Zasobnik cwu wyglądem i funkcją przypomina bojler, lecz różni się od niego tym, że nie posiada on wbudowanej grzałki, ale podłączony jest do wymiennika ciepła typu woda-woda lub pompy ciepła, kotła grzewczego, czy instalacji hybrydowych.

Rodzaje zasobników cwu

Zasobniki cwu można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę sposób podgrzania wody, typ montażu i pojemność. Jeżeli chodzi o sposób podgrzania wody, to obecnie najpopularniejsze są zasobniki cwu podłączone do kotłów ciepła i należą do nich:

  • zasobnik cwu z wężownicą (do kotłów jednofunkcyjnych) – zgodnie z jego nazwą, na dnie tego rodzaju zbiornika umieszczona jest wężownica, która oddaje ciepło do całej wody znajdującej się zasobniku. W związku z tym minusem tego zasobnika jest jego mała efektywność i długi czas oczekiwania na ciepłą wodę;
  • zasobnik cwu warstwowy (do kotłów dwufunkcyjnych) – jak sama nazwa wskazuje, zasobnik tego typu posiada zbiornik warstwowy, w którym ciepła woda znajduje się na górze, natomiast zimna na dole. Zimna woda z dolnej części jest przepompowywana do kotła, gdzie jest podgrzewana, po czym wraca do górnej warstwy zasobnika. Plusem warstwowego zasobnika jest to, że ogrzewa on wodę na bieżąco, jest wydajny i jego zbiornik nie zajmuje dużo miejsca.;

Poza tymi dwoma rodzajami zasobników do ciepłej wody użytkowej na rynku są także dostępne następujące modele :

  • zasobnik zintegrowany z kotłem ciepła – w tym rozwiązaniu kompaktowy kocioł posiada wbudowany zasobnik cwu. Konstrukcja tego zasobnika pozwala nam ogrzać duże ilości wody, a specjalny typ wymiennika ciepła wbudowany jest w kotle, co umożliwia w sposób przepływowy podgrzewać wodę użytkową na bieżąco.;
  • zasobnik biwalentny (do instalacji hybrydowych) – w sytuacji, gdy korzystamy z kilku źródeł ciepła, najlepszym rozwiązaniem będzie zasobnik cwu z dwoma lub trzema wężownicami. Taki zasobnik jest wspomagany pracą dodatkowych źródeł ciepła, np. kolektorów słonecznych, dzięki czemu zapewnia dużą wydajność przez cały rok;
  • zasobnika cwu z grzałką elektryczną – ten rodzaj zasobnika cwu oprócz możliwości podłączenia do zewnętrznego elementu grzewczego posiada (podobnie jak bojler) wbudowaną grzałkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu latem nie ma potrzeby uruchamiać kotła, zmniejszając w ten sposób koszty ogrzewania. Ponadto nowoczesne zasobniki z grzałką elektryczną wyposażone są w programatory, przy pomocy których możemy ustawić temperaturę i czas nagrzewania wody;
  • dwufunkcyjny piec gazowy z zasobnikiem – na rynku dostępne są nowoczesne piece, które posiadają wbudowany zasobnik cwu. W takim piecu obydwa podzespoły grzewcze znajdują się w jednej obudowie i posiadają zintegrowane sterowanie. Dzięki takiemu połączonemu urządzeniu możemy zaoszczędzić na powierzchni kotłowni.

Co należy wziąć pod uwagę kupując zasobnik cwu

Kolejnym kryterium przy wyborze zasobników jest podział na dwa typy (orientację) montażu, na rynku są dostępne zasobniki montowane pionowo lub poziomo. Zbiorniki pionowe (wiszące) sprawdzą się w przypadku ograniczonego miejsca. Z kolei zasobniki poziome (stojące) potrzebują dużo miejsca na zainstalowanie, lecz można do nich podłączyć różne źródła grzewcze takie jak: kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Ważnym kryterium wyboru zasobników cwu jest także pojemność zbiornika, w sprzedaży są dostępne zasobniki ze zbiornikami o pojemności już od kilkudziesięciu do nawet kilkuset litrów. Wybór zasobnika pod względem pojemności należy dopasować do ilości osób korzystających z ciepłej wody użytkowej. Dla przykładu dla rodziny 3-osobowej wystarczy zasobnik o pojemności ok.100 litrów, podczas gdy dla pięciu domowników warto wybrać zasobnik o pojemności nawet 300 litrów.

Wybierając zasobnik cwu, warto porównać nie tylko takie parametry jak wydajność grzewczą, czy wielkość zbiornika, ale także koszty konkretnych modeli tych urządzeń. W zależności od rodzajów zasobnika koszty jego zakupu wynoszą od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych.

Podsumowując, wybór odpowiedniego zasobnika CWU zależy od wielu czynników, takich jak źródła ciepła, potrzeby cieplne obiektu oraz ilość osób zamieszkujących dom. W oparciu o te kryteria można wybrać pomiędzy zasobnikiem z wężownicą lub dwuwarstwowym czy też kotłem ciepła z wbudowanym zasobnikiem cwu albo bardziej nowoczesnymi, ale też droższymi urządzeniami.